Szachy — królewska gra i królewski podarunek

Szachy to nazwa, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Słusznie nazywane „królewską grą”, szachy od wieków stanowią symbol rozwagi, inteligencji oraz umiejętności przewidywania przyszłości. Korzenie tej rozrywki giną w pomroce dziejów, jednakże obecnie każdy z nas może pozwolić sobie na zestaw szachów i zgłębić tajniki tej wspaniałej gry.

Obecna moda na retro gry zatacza coraz szersze kręgi i łatwo można pojąć dlaczego. Ludzie szukają w rozrywce czegoś więcej niż tylko pięknego opakowania. Wybuch popularności gier planszowych i karcianych sprawił, iż ludzie na nowo zaczęli odkrywać urok starych gier. Normalne dziś są spotkania ze znajomymi, bądź zupełnie obcymi osobami w lokalach, które retro gry uznały za stały element swojej oferty. Szachy drewniane to także doskonały prezent dla osób w każdym wieku. Intrygująco wykonane figury inspirują najmłodszych do poznania reguł, a starszych do spróbowania swoich sił w umysłowych zmaganiach. Rozłożona szachownica w salonie stanowi cudowną ozdobę, która inspiruje do rozmowy, a także zrobienia pierwszego ruchu. Dystyngowany wygląd stojących w szeregu pionków stanowi wyborne tło do rozmów, dyskusji oraz sesji zdjęciowych. Nawet dla kompletnego laika ciche stukanie figur na szachownicy oznacza coś wyjątkowego.

Magia szachów polega na ich uniwersalności. Nie bez przyczyny król, koń, biskup czy hetman stanowią błyskawicznie rozpoznawalne symbole, po który chętnie sięgają pisarze, twórcy, scenarzyści czy reżyserzy. Szachy stały się nijako symbolem gry jako takiej i trudno nie zauważyć dlaczego. Zasady są łatwe do opanowania, lecz zwycięstwo wymaga niemałego wysiłku umysłowego, dlatego szachy drewniane są nie tylko znakiem wysokiej inteligencji, ale również szyku, wysmakowania, elegancji oraz osobistej kultury. W szachy nie sposób wszak grać bez zachowania odpowiednich manier, gdyż cała rozgrywka opiera się o zasady wzajemnego szacunku i podania sobie dłoni po zakończonej partii. Fenomen szachów jest w istocie trudny do opisania, gdyż czasami trudno jest uwierzyć, że kilkanaście wyciętych kawałków drewna, metalu lub kamienia może mieć aż tak wielki wpływ na ludzi. Mimo tego kolejne pokolenia z zapałem poznają szachowe manewry i na nowo rozważają najsławniejsze partie dawnych mistrzów.

Szachy drewniane to wymarzony i unikalny prezent, który nigdy się nie zestarzeje. Dla grających będzie znaczyć więcej, niż może się wydawać, natomiast dla nieobeznanego z zasadami wciąż będzie to niezwykła ozdoba, skupiająca na sobie wzrok gości i roztaczająca wokół niemożliwą do podrobienia atmosferę. Ustawiona na wypolerowanym blacie szachownica oraz gotowe do gry figury to klasyczny obraz, niosący ze sobą splendor, jakim cieszy się niewiele znanych człowiekowi rzeczy. Jeżeli poszukujesz wyjątkowego podarunku, szachy są doskonałym wyborem.