Przyczyny powstawania awarii hydraulicznych oraz przykłady usterek

Usterki w domach są bardzo częstym problemem każdej osoby, która prowadzi własne mieszkanie lub je wynajmuje. O ile wynajmując mieszkanie, nie zawsze mamy obowiązek zatroszczyć się samodzielnie o wszelkie awarie, ponieważ zwykle taki obowiązek ma właściciel mieszkania, o tyle, kiedy mamy własne mieszkanie, wszystko to jest już na naszej głowie.

Niektóre domowe usterki nie są poważne i dosyć łatwo jest je naprawić, toteż możemy uczynić to w pełni samodzielnie, jednakże przy bardziej specjalistycznych awariach, na przykład przy awariach instalacji hydraulicznych zdecydowanie warto wzywać fachowców, którzy profesjonalnie będą umieć rozwiązać nasze usterki – polecamy hydraulika z Krakowa – hydraulik24.krakow.pl. A my przy tym będziemy pewni, iż zostało wykonane to porządnie i będziemy mogli korzystać z nich bez żadnych obaw o kolejne awarie. Oto kilka usterek hydraulicznych, które najczęściej występują w mieszkaniach oraz przyczyny ich powstawania.

Jakie mogą być przyczyny powstawania awarii hydraulicznych?

Przyczyn powstawania awarii hydraulicznych może być tak naprawdę wiele, aczkolwiek najczęstszą przyczyną powstawania usterek hydraulicznych jest przede wszystkim nieprawidłowe użytkowanie urządzeń sanitarnych, a także wszelkie popełnione błędy podczas projektowania i montowaniu instalacji. Mogą to być takie problemy, jak na przykład nieodpowiednie pochylenie rur lub też ich zbyt mały przekrój, a także inne podobne problemy, które utrudniają drożność rur. Największym problemem jest wtedy gromadzenie się różnego brudu w załamaniach rur, co sprawia, iż po prostu się one zatykają. Niepoprawne korzystanie z urządzeń sanitarnych z kolei może powodować usterki głównie poprzez wrzucanie do odpływów różnych niepożądanych zanieczyszczeń, takich jak na przykład resztki jedzenia, które również powodują zatykanie się rur.

Zatykający się odpływ

Zdecydowanie najczęściej występującą usterką hydrauliczną jest zatkany odpływ. Jest to sprawa tak powszechna, że często nawet nie uważamy jej za usterkę, tylko za rzecz konieczną. Otóż chyba każdy z nas spotkał się przynajmniej raz w życiu z zatkanym odpływem, czy to jeśli chodzi o prysznic, toaletę, zlew, czy też inny rodzaj odpływu. Zwykle zatykają się one poprzez osadzenie się w nich różnych zanieczyszczeń, na przykład w zlewie mogą utknąć resztki jedzenia, a w prysznicu mogą osadzić się włosy, zwłaszcza jeśli nasze włosy są długie. Taki problem zazwyczaj można rozwiązać samodzielnie poprzez usunięcie zanieczyszczeń z odpływu. Nie zawsze jest to łatwe, ale przy poprawnym oczyszczeniu odpływu wszystko powinno być w porządku do momentu kolejnego zatkania.

Pęknięcie rury

Pęknięcia rur zdarzają się głównie w przypadku starszych zabudowań ze względu na również starsze instalacje hydrauliczne, które z czasem tracą na jakości. Z taką usterką raczej samodzielnie sobie nie będziemy poradzić, dlatego też naprawdę warto wezwać fachowca i zaufać mu.

Przeciekający kran

Bardzo częstym problemem natury hydraulicznej jest także przeciekający kran, który dość łatwo jest naprawić, aczkolwiek i tak na pewno przyda się fachowy hydraulik, wykonujący odpowiednie naprawy hydrauliczne, który profesjonalnie podejdzie do naszej usterki, ponieważ dzięki jego pomocy będziemy mieli pewność, iż usterka jest porządnie i poprawnie naprawiona.